BMS Everywhere

System Komfortu Pomieszczeń

Współczesne pomieszczenia, są wyposażone w różne urządzenia i systemy sterowania. Służą one do:

  • utrzymania komfortowej temperatury - urządzenia grzewczo chłodzące,
  • utrzymania odpowiedniej ilości powietrza świeżego - urządzenia wentylacyjne (VAV, wentylatory)
  • oświetlenia pomieszczenia (obwody oświetleniowe on/off i ściemniane),
  • ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem lub do odzysku ciepła słónecznego (żaluzje i rolety),
  • kontroli dostępu osób do pomieszczeń - czytniki kart lub NFC do kontroli dostępu,
  • kontroli obecności osób - czujniki obecności lub wewnętrzne kieszeniowe czytniki kart kontroli dostępu.

Dotychczas użytkownicy mieli do dyspozycji oddzielne intefejsy sterujące dla każdego z wymienionych systemów. Nowocześni użytkownicy ze smartfonami w kieszeniach już nie akceptują takich rozwiązań. Nie chcą ścian obwieszonych sterownikami do kilmatyzacji, wyłącznikami do światła, pokretłami do ściemniania czy przełącznikami do rolet i żaluzji. IQ Controls zamiast tego, proponuje jeden spójny system sterowania Galileo Room Comfort System oraz szklane panele dotykowe Galileo TGlass.

 

 

Dla tego celu stworzyliśmy jeden wielozadaniowy sterownik wieloportowy pozwalający na jednoczesne sterowanie wszystkimi wymienionymi systemami.
Nazywamy go Galileo RC. Ponieważ trzon systemu (sterownik Galileo RC) jest swobodnie programowany, pozwala to na jego wykorzystanie w wielu obszarach działania.

Galileo RC jest całkowicie integrowalny z panelami dotykowymi Galileo TGlass, systemem kontroli dostępu Galileo Access AGlass-O oraz systemem kontroli obecności Galileo Access AGlass-R. Taka konfiguracja minimalizuje ilość elementów na ścianach pomieszczeń, zastępując je jednym nowoczesnym panelem dotykowym. Jego swobodnie przypisywane do funkcji klawisze oraz wielozadaniowe wykorzystanie tego samego klawisza, w połączeniu z przewijanym menu podpowiedzi dają ogromne możliwości sterowania.


RC (nazwa skrócona Galileo RC) to sterownik swobodnie programowany, do którego aplikacje wraz z kompilatorem udostępniamy za darmo. Każdy integrator systemu może, stworzony w IQ Controls program dowolnie zmodyfikować, by obsłużyć urządzenia i systemy, których może jeszcze dzisiaj nie znamy. Możliwość spełnienia dowolnych oczekiwań, pozwala na pełne dostosowanie systemu komfortu do potrzeb użytkownika. RC może być wyposażony w wiele wejść i wyjść, wbudowany czujnik różnicy ciśnień powietrza, porty BACnet, ModBus, LBus, LAN, WEB serwer, Dali, DSI, DMX i wiele innych. Komunikowane z RC moduły I/O i konwertery pozwalają podłączać do niego urządzenia przez magistrale LMS, KNX, klimatyzatory Daikin, Mitsubishi Electric, regulatory VAV Belimo po magistrali MP-Bus, cyfrowe siłowniki Novocon Danfoss i inne urządzenia. Taka struktura pozwala na zintegrowanie wszystkich urządzeń wewnątrz pomieszczenia w jednym sterowniku. Sterownik działa całkowicie niezależnie od innych sterowników i systemów budynku. Steruje klimatyzacją, roletami, oświetleniem Dali itp. całkowicie autonomicznie co znacząco podnosi bezpieczeństwo eksploatacji.

Scentralizowane sterowanie oświetleniem Dali i systemami klimatyzacji jest podatne na uszkodzenia. System Room Comfort, to nowa jakość w dziedzinie bezpieczeństwa i autonomii sterowania wielu systemów w jednym pomieszczeniu.

Niezależność pracy pokoju hotelowego, biura, czy sali konferencyjnej od konserwacji systemu BMS czy uszkodzenia centralnej bramki VRF jest podstawą pewnej komercjalizacji tych pomieszczeń.

W systemach scentralizowanych, gdzie integracja w/w urządzeń jest wykonywana na poziomie serwera BMS lub sieci LAN uszkodzenie switcha, serwera, struktury LAN itp. powoduje dysfunkcję i wyłączenie z użytkowania dużych obszarów budynku. Dla hoteli i biurowców, tego typu awarie awaria oznaczają brak mozliwości przynoszenia dochodu.

Wielkim atutem systemu Room Comfort jest pełna autonomia pracy urządzeń w pomieszczeniu. Wszystkie systemy oświetlenia, klimatyzacji VRF, żaluzji, VAV itp. w pomieszczeniu działają całkowicie niezależnie od stanu systemów zewnętrznych, co pozwala na ich pełne użytkowanie bez zagrożenia utraty dochodów.

Room Comfort to również zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami pomieszczenia ze smartfona, tabletu, laptopa przez sieć WiFi lub Bluetooth. Interfejsy Webowe na Tablety i Smatfony są tworzone indywidualnie na potrzeby klienta. Ich wielopoziomowość i uniwersalność pozwala sterować w prosty sposób najbardziej złożonymi urządzeniami.


Niezależnie od paneli TGlass i sterowania przez WiFi dla tradycyjnego sterowania oświetlenia (np. przy łóżku w hotelu) proponujemy zastosowanie szklanych wyłączników dotykowych Galileo SGlass Mini (foto poniżej).

Dla pomieszczeń sanitarnych można zastosować również tradycyjne przyciski mechaniczne lub gałki do ściemniania światła podłączane bezpośrednio do wejść sterownika RC.