Automatyka

Kurtyny Powietrzne

W hotelach, biurowcach, hotelach, galeriach handlowych i wszędzie tam, gdzie zimne powietrze wpada przez wejście do budynku są stosowane kurtyny powietrzne.

Kurtyny odcinają silnym strumieniem powietrza atmosferę zewnętrzną od wnętrza budynku, podczas otwarcia drzwi i bram. Kurtyny separują ciepło, zimno, pył, insekty, wiatr itd. Zwykle jednak służą do separacji ciepła wnętrza od zimnego powietrza na zewnątrz. Aby poprawić skuteczność takiej separacji powietrze w kurtynach jest silnie ogrzewane. Zimą często pełnią one dodatkowo funkcję nagrzewnicy przedsionka lub wejścia do budynku.

Ponieważ kurtyny mają zwykle dosyć dużą moc, ich eksploatacja jest dosyć kosztowna. Jednocześnie ich zabudowa i konstrukcja naraża je na eksteremalne temperatury, które mogą je trwale uszkodzić lub doprowadzić do szkód wtórnych w budynku.


Projektując kurtyny powietrzne należy zawsze poamiętać, że te pozornie proste urządzenia są w rzeczywistości całkiem złożone, a ich konstrukcja niezależnie od wersji, jest niemalże identyczna, jak budowa małej nawiewnej centrali wentylacyjnej. Takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego sterowania i zabezpieczenia.

Aby kurtyny mogły pracować wydajnie, oszczędnie i bezpiecznie, muszą być wyposażone w odpowiedzialną i mądrą automatykę. Jeśli producent kurtyny jej nie zapewnia lub jeśli jej funkcjonalność jest nie wystarczająca, IQ Controls posiada rozwiązania, do inteligentnego sterowania kurtyn powietrznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sterowaniu central możemy z całą odpowiedzialnością zaoferować sterowniki kurtyn powietrznych serii Galileo R4C.

R4C to urządzenie autonomiczne lub element systemu BMS. R4C jest produkowany w wersji dedykowanej do sterowania kurtyn wodnych lub elektrycznych. Zasilanie 230V ułatwia aplikację wewnątrz kurtyny bez dodatkowych zasilaczy. Otwarty protokół komunikacyjny BACnet lub komunikacja ModBus zapewnia zgodność ze światowymi standardami systemów BMS. Wbudowany port LBus do szybkiej komunikacji lokalnej z panelem sterowania i czujnikiem wnętrza. Wbudowane programu i harmonogramy pracy pozwalają na komfortową i oszczędną pracę wszelkiego rodzaju kurtyn powietrznych.